حمزه منافی

کمکیار پزشکی

مهندس آی تی(IT)

بازرگان

مشاور

دیزاینر

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

حمزه منافی

کمکیار پزشکی

مهندس آی تی(IT)

بازرگان

مشاور

دیزاینر

Blog Post

تاثیر مواد مخدر و مشروبات الکلی در سلامت و روابط جنسی (2)

برنامه هشتم در ادامه بحث هفته پیش به اثرات مواد مخدر و مشروبات الکلی بر روی سلامت و عملکرد اندام های جنسی اختصاص دارد. برنامه پیش در مورد اثرات این مواد بر روی روان صحبت کردیم و در این برنامه در مورد اثر آنها بر روی عملکرد اندام های جنسی صحبت می کنیم.

 

در مردان مشروبات الکلی علاوه بر نقشی که بر روان فرد دارد، می تواند عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی بر روی عملکرد جنسی آنها هم داشته باشد. از نظر روانی که هفته پیش گفتیم با برداشتن مهارها و دلشوره ها و در مجموع با کم کردن سطح خودآگاهی، فرد احساس اعتماد به نفس موقت می کند و از نظر جسمی هم چون الکل حواس فرد را تضعیف می کند ممکن است برای چند بار اول مثلا زمان طولانی تری به رابطه جنسی اش ادامه بدهد و دیرتر به انزال برسد.

 

اما در مورد اینکه اثر دراز مدت این استفاده به چه صورت است تمیم از کابل سوال کرده بود که: آیا مصرف الکل پیش از سکس رابطه جنسی را طولانی تر می کند یا خیر؟ آیا این درمان انزال زودرس است؟

 

باید بگویم که نه تنها مصرف الکل درمانی برای انزال زودرس نیست بلکه واقعیت این است که اگر الکل مصرف کنید بخصوص اگر بصورت مزمن و خارج از قائده این کار را انجام بدهید اولا به مصرف کردن مشروب الکلی برای داشتن رابطه جنسی شرطی میشوید، دوما دچار اختلال انزال زودرس می شوید یعنی اگر در گذشته می توانستید با تمرین و به سادگی زمان انزالتان را کنترل کنید حالا دیگر تحت تاثیر الکل این توانایی را هم نخواهید داشت و همچنین اگر این کار بصورت مزمن دربیاید با مشکل نعوظ هم روبرو می شوید.

 

حتی اگر در موقع برقراری رابطه جنسی الکل نخورده باشید باز هم اثر تخریبی مصرف الکل در گذشته میتواند باعث پدید آمدن مشکل نعوظ بشود. در ضمن در افرادی که بطور مرتب مشروبات الکلی مصرف می کنند ممکن است بر اثر آن به بیماری هایی دچار شوند که بر روی عملکرد جنسی شان بطور ثانویه تاثیر منفی بگذارد، از جمله فشار خون بالا یا ناراحتی های قلبی. همچنین مصرف الکل به مقدار زیاد و در دراز مدت بر روی کیفیت اسپرم ها و قدرت باروری مردها هم اثر منفی دارد.

 

 

ب. ن. پرسیده، شما در برنامه در مورد اثرات منفی الکل صحبت کردید اما من شنیدم که اگر فردی در حد قابل قبول الکل مصرف کند عمر طولانی تری خواهد داشت و از سلامتی بهتری هم برخوردار خواهد بود. در این مورد چه نظری دارید؟ اما کسانی که مشروب میخورند و احساس بدی هم ندارند چه؟ فکر می کنید یک بار مشروب خوردن در هفته مشکلی ایجاد می کند؟

 

پژوهشهایی حاکی بر نفع نوشیدن مشروبات الکلی با دفعات و مقدار کنترل شده در دست هست. مثلا شمایی که هفته ای یکبار نوشیدنی الکلی مصرف می کنید و اگر الکل نباشد در آن روز خاص در هفته دچار اضطراب و بی قراری نمی شوید این نشان می دهد که زیاده روی نمی کنید و به الکل وابسته نیستید. اما اگر در همان یکباری که مشروب مصرف می کنید بیش از حد استاندارد یعنی بیش از 6 تا 8 واحد الکل مصرف بکنید یا به همان یکبار مصرف در هفته وابسته باشید یا این مصرف شما باعث نگرانی اطرافیانتان بشود در آن صورت باید مراقب مصرف الکلتان باشید.

 

در مورد عملکرد جنسی هم در بعضی آقایان تنها نصف گیلاس شراب می تواند به کل نعوظشان را از بین ببرد در حالی که برای فرد دیگر ممکن است دو گیلاس هم اثری نداشته باشد. در مورد خانمهایی که از مشروبات الکلی استفاده می کنند باید بگویم که به حدی که مصرف این مواد برای آقایان مخرب گزارش شده ، برای خانمها اینطور نبوده است.

 

پژوهش ها یافته های ضد و نقیضی در مورد استفاده خانمها از الکل مطرح کرده اند. چند ماه پیش پژوهشی دردانشگاه بیرمنگام انگلستان انجام شد که در آن نتایج 122 تحقیق را با هم مقایسه کرده بودند. پژوهشگران می خواستند ببینند چه مواردی ممکن است باعث تشدید درد هنگام دخول در خانم ها و در دوران عادت ماهانه شان بشود. تمامی نتایج حاکی از این بود که سوء مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی با این قضیه ارتباط مستقیم دارد. از طرف دیگر در بعضی خانمهایی که درد هنگام دخول دارند با نوشیدن مثلا یک گیلاس شراب رابطه کمی راحت تر برقرار می شود بخاطر اینکه مهارهای ذهنی تا حدی برداشته می شوند و عضلات شل تر از حالت عادی هستند.

 

در مجموع باید گفت که اگر مصرف الکل را مثبت دیدید مصرف هر از گاه آن در حد قابل کنترل ایرای ندارد اما نه به عنوان درمان کم شدن میل جنسی، برای اینکه اگر این کار به صورت عادت در بیاید و یا روی مقدار آن سهل انگاری شود ممکن است عوارض معکوسی داشته باشد.

 

از جمله مهمترین عوارض جانبی مصرف الکل پیش از رابطه جنسی برای خانم ها این است که فرد عادت کند که تنها با خوردن مشروب قادر به برقراری رابطه جنسی باشد. در این افراد به مرور زمان مصرف الکل محدود به زمان رابطه جنسی نمی ماند و فرد ممکن است دچار سوء مصرف الکل بشود. این مسئله شامل خانمها در دوران بارداری را هم می شود. اثر مصرف الکل روی خانمهای باردار از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما در مجموع مصرف الکل توسط خانمهای باردار ممکن است موجب سقط جنین بشود.

 

در ضمن در بین خانمهایی که الکل مصرف میکنند ممکن است فرزندشان دچارنشانگان جنین الکلی یا Fetal Alcohol Syndrome بشود. از جمله عوارض این نشانگان می توان کمی حافظه، رشد کند، عقب ماندگی ذهنی با درجات مختلف، ناراحتی های قلبی از بدو تولد و غیره را نام برد. کسی که دچار سندرم جنین الکلی است مداوا نخواهد شد و تا آخر عمر باید با این مشکلات زندگی کند.

 

در مورد استفاده از مواد مخدر باید بگویم که هر ماده ای که ماده مخدر دارد جزو این دسته قرار می گیرد. درست است که درصد وابستگی که این مواد میتوانند در فرد ایجاد کنند و اثری که روی کارکرد مغز افراد می گذارند میتواند از یک ماده به ماده دیگر و یا از یک فرد تا فرد دیگر متفاوت باشد اما در نهایت همه آنها خاصیت وابسته سازی را دارند و باید زیر نظر پزشک و برای موارد خاصی که تجویز می شوند و برای مدت خاصی که پزشک صلاح می داند مصرف شوند.

 

اولین ماده مخدر که متاسفانه بسیار هم رایج است و افراد بعضا خطرات آن را نادیده می گیرند سیگار است. یک حقیقت علمی این است که کسانی که سیگار می کشند دو برابر افراد عادی احتمال دچار شدن به اختلالات نعوظ دارند.

 

نیکوتین، ماده ای که در سیگار وجود دارد جزو مواد تنگ کننده عروق است که در نتیجه در خون رسانی به بافتهای مختلف بدن ایجاد اختلال می کند و اگر فرد در طول زمان به کشیدن سیگار ادامه دهد نیکوتین می تواند به رگها آسیب غیرقابل جبرانی وارد بیاورد. برای ایجاد نعوظ باید خون وارد آلت تناسلی بشود و وقتی رگها نتوانند خون را به آلت برسانند نعوظ کامل اتفاق نمی افتد.   پژوهشگران حدس زدند که کشیدن سیگار در دراز مدت می تواند باعث مشکل در نعوظ مردان هم بشود. چندین سال پیش در سال 1986 پژوهشگران حدس زدند که بخاطر این عوارض جانبی کشیدن سیگار علاوه بر ناراحتی های قلبی و ریوی مشکلات نعوظ هم می تواند در بین مردان ایجاد کند.

 

این فرضیه مورد تحقیق قرار گرفت و نتیجه مثبت بود، به گونه ای که حتی افرادی که دو نخ سیگارمی کشیدند در مقابل افراد غیر سیگاری سفتی آلت کم تری داشتند. بعدها در سال 2001 در طی یک مرور جامع، اثر استعمال سیگار را بر روی توانایی جنسی مردان سنجیدند. به این صورت که نتیجه تمامی تحقیقاتی که در دو دهه پیش انجام شده بود را با هم مقایسه و جمع بندی کردند و نتیجه این بود که در کسانی که مشکل نعوظ دارند سیگار کشیدن به مراتب شایع تر از افراد سالم است (40% در مقابل 28%).

 

البته باید این را هم گفت که در افرادی که کمی پا به سن هم گذاشته اند عوامل دیگری از جمله دیابت، فشارخون بالا و جراحی پروستات هم در ایجاد نعوظ مشکل دار تاثیر دارند که در یک فرد تمامی این عوامل باید در نظر گرفته شوند. افراد جوان ممکن است این مشکلات را بلافاصله تجربه نکنند اما با ادامه دادن به کشیدن سیگار مثل این می ماند که خودشان را برای ناتوانیهای و اختلالات جنسی آماده می کنند!

 

در مورد خانمها کشیدن سیگار و ربط آن با اختلالات جنسی خیلی مورد پژوهش نبوده که دلایل آن و مباحث اخلاقی این مسئله باشد برای وقتی دیگر. اما در مجموع باید گفت که در طی مراحل پیش نوازی و برقرای رابطه جنسی، اندام های جنسی زنان هم مانند آلت تناسلی در مردان پرخون میشود و حالت نعوظ پیدا میکند که باعث حساس شدن این منطقه و لذت بیشتر خانم از این رابطه می شود بنابراین دور از ذهن نیست که بگوییم کشیدن سیگاری که باعث تنگ شدن رگها می شود از جمله رگهای ناحیه تناسلی می تواند از جریان یافتن خون به این منطقه به طرز عادی جلوگیری کند و در نتیجه فرد لذت کافی از برقراری ارتباط جنسی اش نبرد.

 

برای خانمهایی که شنونده درگوشی ها هستند این نکته را هم اضافه کنم که ترک سیگار نه تنها میتواند اثر مثبتی بر روی لذت بردن شما از برقراری رابطه جنسی بگذارد بلکه اثرات مثبت دیگری هم دارد از جمله: از بوجود آمدن چین و چروک های زودرس بر روی پوستتان هم جلوگیری می کند که در دراز مدت کمک می کند که جذابیت ظاهریتان را هم حفظ کنید و خطر سرطان سینه را پایین می آورد.

 

در مورد خانمها بجز از موارد وابستگی که این مواد می توانند ایجاد کنند و خطرات جسمی که دارند. کسانی که قرص های ضدبارداری بخصوص از انواع ترکیبی مصرف میکنند نباید سیگاری باشند چون احتمال ایجاد آمبولی یا لخته های متحرک مرگبار بطرز قابل توجهی بالا می رود. در مجموع هرگز بدون مشورت با ماما یا پزشک قرص ضدبارداری نخورید مگر اینکه پزشک با توجه شرایط عمومی شما آن را برایتان مناسب بداند.

 

در مورد سیگار من فکر میکنم بهتر است بجای اینکه روی پاکت سیگار بنویسند “سیگار کشیدن شما را می کشد یا باعث سرطان می شود” باید بنویسند “سیگار کشیدن توانایی و لذت جنسی تان را می کشد” زیرا برخی از افراد بخصوص جوانترها، فکر می کنند رویین تن هستند و احتمال سرطان یا مرگ برایشان دور از ذهن است. در صورتی که اگر بدانند که با دست خودشان دارند توانایی و لذت جنسی شان را در معرض خطر قرار می دهند، ممکن است نخ بعدی را با تردید بیشتری روشن کنند.

 

توضیح کوتاهی هم در مورد ماریجوانا بدهم که پژوهش های زیادی بر رویش انجام شده. مصرف ماریجوانا در دراز مدت می تواند باعث عقیمی در مردان و ناباروری در زنان بشود بدلیل اینکه بر روی تولید هورمونها از جمله تولید هورمون تستوسترون یا هورمون مردانه تاثیر می گذارد. در مردان ممکن است باعث مشکلات نعوظ بشود و در خانمها هم باعث برهم خوردن سیکل یا چرخه عادت ماهانه بشود. همچنین مصرف این مواد در دراز مدت با دفعات بالا میتواند در طول زمان باعث کم انگیزگی و کم شدن میل جنسی بشود.

 

پزشکی – در گوشی ها با جوانان و … – تاثیر مواد مخدر و مشروبات الکلی در سلامت و روابط جنسی (2)

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخوردهای اینلاین
مشاهده همه نظرات
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x