حمزه منافی

کمکیار پزشکی

مهندس آی تی(IT)

بازرگان

مشاور

دیزاینر

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

حمزه منافی

کمکیار پزشکی

مهندس آی تی(IT)

بازرگان

مشاور

دیزاینر

Blog Post

اختلالات جنسی خانمها – کمی میل جنسی (1)

در این برنامه به بررسی اختلالات جنسی در بین خانم ها می پردازم. به خصوص کم بودن و یا کم شدن میل جنسی.

 

اول بگویم که اختلالات میل و یا لذت جنسی خانمها چند دسته هستند:

 

1 – اختلال کم بودن میل جنسی- فرد میل کمی به برقراری ارتباط جنسی دارد و یا اصلا میلی به این رابطه ندارد.

 

2 – اختلال برانگیختگی (تحریک پذیری) جنسی- میل جنسی وجود دارد اما فرد نمیتواند برای برقراری رابطه جنسی و یا در حین آن برانگیخته شده و یا آن را حفظ کند.

 

3 – اختلال ارگاسم – میل جنسی متعادل است اما فرد رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارگاسم مشکل دارد.

 

4 – اختلالات دردناک جنسی- فرد در هنگام برانگیختگی و یا لمس شدن در ناحیه واژن دچار درد میشود.

 

 

میل جنسی در خانمها به عوامل متعددی بستگی دارد و کمی آن میتواند بر اثر یکی از این دلایل و یا بر اثر مجموعه ای ار این دلیل ها باشد:

 

1 – دلایل فیزیکی : شرایط فیزیکی و یا جسمانی که میتواند به کم شدن میل جنسی خانمها دامن بزند مثل: آرتروز، ناراحتی های دستگاه گوارش بخصوص روده بزرگ حتی یبوست، خستگی، جراحی های بزرگ بخصوص جراحی های شکمی و ناحیه تناسلی، سردرد، کم خوابی، سایر دردهای بدنی و ناراحتی های اعصای بدن مثل ناراحتی هایی که بیماری های چون ام اس میتوانند ایجاد کنند و غیره.

 

بعضی از داروهای ضد بارداری و ضد افسردگی و ضد آلرژی و یا داروهای فشار خون و شیمی درمانی برای درمان سرطانها هم میتوانند تاثیر معکوسی بر روی میل جنسی یک خانم و حتی رسیدنش به ارگاسم یا اوج لذت جنسی بگذارند. همینجا بگویم که برای تعوضی دارویتان و یا تغییر دوز آن حتما باید پزشکی که آن را برایتان تجویز کرده نظر بدهد دگرنه خرگونه تغییر در مصرف این داروها که سرخود انجام بشود عوارض ناخوشایند بعدی ممکن است به همراه داشته باشد. در مجموع اگر فردی بطور مرتب ورزش کند و تغذیه سالمی داشته باشد از زندگی جنسی بهتری هم برخردار خواهد بود چون برقراری رابطه جنسی انرژی میخواهد.

 

 

2 – دلایل هورمونی : تغییرسطح استروژن در بدن یک خانم بخصوص در دوران یائسگی که این هورمون به مقدار قابل توجهی افت میکند باعث تغییراتی در بافت ناحیه تناسلی میشود . در سرعت و چگونگی پاسخ دهی به محرک های جنسی فرد اثر می گذارد. در ضمن این تغییرات هورمونی باعث خشکی واژن میشوند ممکن است خانم در هنگام دخول و برقراری ارتباط جنسی درد داشته باشد که همین تجربه ی نا خوشایند می تواند میل جنسی فرد را کم کند. در زمان یائسگی دیواره های واژن هم نازک میشوند بخصوص اگر خانم بطور مرتب رابطه جنسی نداشته باشد این تغییرات سریع تر و بیشتر از افرادی است که در طول زندگی سان بطور مرتب رابطه جنسی داشته اند و ترکیب این حالت با خشکی واژن میتواند دخول را دردناک کند.

 

در ضمن کم شدن هورمون استروژن باعث به اصطلاح آب رفتن لبهای محافظ واژن و رویه کلیتوریس میشود که باعث بیرون آمدگی بیشتر کلیتوریس میشود. در بعضی افراد این مسئله میتواند موجب تحریک بیشترشان بشود و در بعضی دیگر میتواند تحریک بیش از حد و ناخوشایندی را ایجاد کند. در نهایت برای خانمهایی که سطح استروژن کمی دارند چه بر اثر یائسگی و به دلایل دیگر مثل هیسترکتومی کامل یعنی برداشتن رحم وتخمدان ها این توصیه ها را میتوانم بکنم:

 

برای رابطه جنسی تان وقت بیشتری صرف کنید که به واژنتان فرصت بدهید خودش را آماده کند و برای رفع خشکی واژن از مواد لغزنده کننده به مقدار کافی استفاده کنید. تعداد زیادی از خانمها از رابطه جنسی پس از یائسه شدن هم لذت میبرند و اعتقاد دارند اتفاقا در این سن بخاطر اینکه شناخت زوج از هم بهتر است و با استفاده از تجربیات گذشته شان لذت رابطه جنسی را عمیق تر میتوانند تجربه کنند.

 

 

3 – دلایل روحی ، روانی : بعضی از این ناراحتی ها، ناراحتی های روحی هستند مثل دلشوره و اضطراب درمان نشده که برای مدت ها فرد را رنج میداده، افسردگی، تجربه تجاوز و یا آزار جنسی. حتی به این معنی که در شرایطی که نمی خواستند و یا آمادگی اش را نداشتند توسط یکی از افراد خانواده و یا حتی همسرشان وادار به برقراری ارتباط جنسی بوده اند. تمامی اینها میتواند میل جنسی فرد را به کلی کم کند که درمنان آن هم زیر نظر روان درمانگر جنسی و یا روانپزشک میتواند مدت ها به طول بیانجامد.

 

اکثر خانمها در هنگام بارداری، تا چندین هفته و یا جند ماه پس از وضع حمل و زمانی که به نوزادشان شیر میدهند با کم بود میل جنسی مواجه میشوند. نگهداری از فرزند تازه متولد شده و کارهای خانه و بعضا شغل بیرون و در برخی خانواده ها رسیدگی از سالخورگان فامیل همه با هم مسئولیتهای سنگینی است که یک فردی که تازه مادر شده بسختی می تواند همه را با هم انجام دهد و میل جنسی اش را هم زنده نگهدارد. بخصوص اگر دچار مسائلی چون افسردگی بعد از زایمان هم شده باشد.

 

 

4 – دلایل اجتماعی و رابطه ای: در خانمهایی که نمیخواهند باردار بشوند و اطلاعات درستی هم از وسائل جلوگیری از بارداری ندارند کم شدن میل جنسی طبیعی ایت. این افراد میتوانند به مراجعه به درمانگاه محل و یا کلینیک هایی که در تمام کشورهای دنیا وجود دارند و یا با مراجعه به پزشک عمومی یا ماما در این موارد اطاع کسب کنند.

 

در مواردی خانم میل جنسی اش را نشان می دهد و طرد می شود بعد از چندین بار این مسئله میت واند اثر معکوسی روی میل جنسی وی بگذارد. چون برای آقایان هم بطور غریزی و هم به عنوان یک توقع در اجتماع اینکه از همسرشان تقاضای رابطه جنسی داشته باشند طبیعی است اما برای خانمی که تمام حجب و حیا و شومی که از او انتظار میرود را کنار گذاشته و به شمت همسرش رفته و طرد شده احساس کاملا متفاوتی بوجود میآید و عزت نفسش میتواند بشدت خدشه دار شود که خود این حالت میتواند منجر به کاهش میل وی نسبت به همسرش شده و در نهایت مردان هم اعتراض دارند که چرا همسر من سرد مزاج است و به من کششی ندارد.

 

مورد دیگر که خیلی مهم است این است که علاقه یک خانم به همسرش، اعتمادی که به وی دارد و رضایتی که از کل رابطه زناشوییشان دارد هم فاکتور تعیین کننده ای در مقدار میل جنسی خانم و لذت بردن وی از رابطه جنسی با همسرش است. مثلا اگر خانمی از دست مادر شوهرش عصبانی باشد و احساس نکند که همسرش از او حمایت کافی را به عمل آورده خیلی طبیعی است که نتواند با او رابطه جنسی لذت بخشی را برقرار کند.

 

در بعضی موارد هم توقعی که طرفین از هم دارند بجا نیست و باعث میشود به یکی از طرفین فشار بیاید و باعث نارضایتی اش و در بعضی ها هم باعث ایجاد اختلال جنسی در آنها بشود مثلا یک فیلمی دیدند و یکی از طرفین میخواهد آن را اجرا کند ، اکثرا آقایان ، و خانم راضی نیست که این کار را انجام بدهد و اصرار بیش از حد آقا باعث میشود که خانم به کل از رابطه جنسی زده بشود. این نکته را یاد آوری کنم که برقراری رابطه جنسی برای نزدیک تر شدن شما به هم است نه صرفا برای ارضا کردن غریزه جنسی و لذت بردن یک طرفه.

 

مورد دیگر این است که اگر شخصی اعتماد به نفس خوبی داشته باشد مثلا از اندامش راضی باشد و همواره از طرف همسرش مورد تایید و تحسین قرار بگیرد خیلی کم پیش می آید که در میل جنسی اش دچار اختلال شود. یا زوج هایی که در حالت عادی تماس فیزیکی با هم دارند مثلا موقع تماشای تلویزیون دستشان را دور گردن هم می اندارند یا همدیگر را نوازش میکنند یا هر از گاهی حتی زمانی که از بغل هم رد میشوند همدیگر را می بوسند یا حتی بهم با محبت نگاه میکنند معمولا در زندگی جنسی شان مشکلات بسیار کمی دارند. ببینید اکثر مردها به این متهم می شوند که وقتی رابطه جنسی میخواهند به خانمشان توجه میکنند و در مواقع دیگر نسبت به آنها بی توجه هستند، این مسئله را حل کنید و ببینید چقدر در زندگی زناشوییتان و بخصوص رابطه جنسی تان تاثیر مثبتی خواهد داشت.

 

 

5 – دلایل تربیتی : موارد تربیتی میتوانند روی میل جنسی یک خانم تاثیر منفی و یا مثبت بگذارند. مثلا کسی که از بچگی شنیده رابطه جنسی رابطه کثیفی است چه از نظر اخلاقی و از نظر نظافتی معمولا خیلی راغب نیست تن به این کار بدهد. در بعضی موارد فرد از وسواس بیمارگونه رنج میبرد که میشود با مراجعه به روانپزشک آن را معالجه کرد.

 

پزشکی – در گوشی ها با جوانان و … – اختلالات جنسی خانمها – کمی میل جنسی (1)

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخوردهای اینلاین
مشاهده همه نظرات
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x